1.6.                     Hodnocení stupně ovlivnění

Hladiny alkoholu v krvi pod 0,2 g.kg-1 považujeme za fyziologické. Horní mez je silně individuální, již hladina alkoholu v krvi nad 3 g.kg-1 pro někoho může být smrtelná, ale není výjimkou řidič vozidla s hladinou okolo 5 g.kg-1.   

 

Při posuzování ovlivnění po požití alkoholu lze vycházet z hladiny (koncentrace) alkoholu v krvi. Účinek alkoholu na lidský organismus  je úměrný koncentraci v krvi. Rozdílnost alkoholového účinku při stejné hladině mezi jednotlivci je zpravidla minimální. 

 

Účinek alkoholu závisí především na:

 výši hladiny alkoholu v krvi Stupeň alkoholového ovlivnění odpovídá hladině alkoholu v krvi, je tedy možno s jistou dávkou tolerance přiřadit hladině alkoholu v krvi stupeň ovlivnění. 
 na trendu křivky hladiny alkoholu v krvi Ve fázi resorpční je ovlivnění CNS značně vyšší než při stejné hladině ve fázi postresorpční
 návyku požívání alkoholu navyklost požívání alkoholu není závislost; u osob navyklých požívání alkoholu jsou projevy mírnější
 věku u dětí a mladistvých je účinek vyšší než u dospělých
 ostatních vlivech ? ? ?

 

 

Jednoznačně lze hladině alkoholu v krvi přiřadit, s jistou dávkou tolerance, stav ovlivnění. Přiřazení hladiny alkoholu v krvi stavu jsou tabelována a hojně publikována. Údaje se i značně odlišují - ???

 

do 0,2        g.kg-1 jednoznačně fyziologická hladina

do 0,3        g.kg-1

možná zvýšená fyziologická hladina, nemluvíme o podnapilosti

0,4 - 0,5     g.kg-1

vznikají poruchy vestibulárního aparátu a vnímání

0,5 - 1,0     g.kg-1

podnapilosti

l,0 - 1,5      g.kg-1

mírná opilost

1,5 - 2,0     g.kg-1

střední opilost

2,0 - 3,0     g.kg-1

těžká opilost

3,0 - 4,0     g.kg-1

intoxikace

nad    ?       g.kg-1

smrtelná intoxikace 

 

V mnoha případech je třeba posoudit stupeň ovlivnění řidiče motorového vozidla a hlavně ve smyslu § 201 tr. zák. Dle současné praxe, se osoba ve stavu vylučující způsobilost považuje při hladinách alkoholu 1,0 g.kg-1 a výše v době páchání skutku. Vše však záleží na posouzení  konkrétní situace a není výjimkou i trestní postih při hladinách nižších. Případy řidičů při hladinách nespadajících pod § 201 tr. zák. jsou řešeny v přestupkovém řízení peněžitou pokutou a zákazem řízení. Pokud při dopravní nehodě byla způsobena hmotná škoda často pojišťovna zahájí regresní  řízení proti řidiči jež byl pod vlivem alkoholu (§ 10, odst. 2, písm.e)  168/1999 Sb.).