MDMA

Historie: Ecstasy je syntetická droga patentovaná v roce 1913 německou firmou MERCK. Zpočátku se volně prodávala jako odtučňovací pilulka. Hlavní boom prožívala v období 1977 až 1985. V této době se MDMA využívala i v psychiatrii. 

Vzhled: Čistá MDMA je bílý krystalický prášek. Na ulicích je dostupný ve formě tablet. Tablety mohu být různě zabarvené  často s vyraženým emblémem. Má výraznou silnou, spíše nahořklou chuť.

Chemické vlastnosti: 3,4-methylen-dioxy-N-metyl-amfetamin. MDMA je chemický příbuzný metamfetaminům. Taje při 184 °C. MDMA je chemicky stálý, na vzduchu, světle či teple se nerozkládá. Rozpouští se ve vodě i v alkoholu. Neabsorbuje vlhkost ze vzduchu.

Molekula MDMA

Účinky: Stimulant. Navozuje pocity empatie (schopnost vcítit se do pocitů druhých), otevřenost, vyrovnanost, zájem o druhé. Odstraňuje komunikační bariéry. Pocity míru, běžné každodenně vídané věci se stávají nádhernými a zajímavými. Uživatelé se cítí odpočatí, šťastní, uvolnění, srdeční k ostatním. Lidé se pod vlivem extáze volněji pohybují a vyjadřují, oprošťují se od běžné zdrženlivosti a zábran. Jsou otevření. Zintenzivňuje smyslové vnímání. Uživatelé se všeho dotýkají, všechno ochutnávají, čichají. Zlepšuje vnímání vlastního těla, což velmi zpříjemňuje pocity z tance.

Zvyšuje krevní tlak a puls. Sucho v ústech, skřípání zubů, svírání čelistí, nevolnost, pocení ztráta chuti k jídlu, cukání svalů, nystagmus (cukání očí ze strany na stranu), křeče. Tlumí erekci, ženy jsou pohlavně vzrušivější než muži, ale ani ony nedosahují plného orgasmu. Díky zvýšené empatii je milování pod vlivem drogy údajně neobyčejně krásné i bez orgasmu. Je mnohem něžnější a méně dychtivé. MDMA není afrodiziakum, ale zdůrazňuje citové aspekty sexu.

Uživatelé MDMA mají nižší úroveň serotoninu v mozku, což by mělo vést k agresivnějšímu chování, ovšem opak je pravdou. Uživatelé MDMA jsou méně agresivní, méně impulsivní, opatrnější a mají nižší sklony k podvědomému nepřátelství.

Vyřazuje z činnosti tepelnou regulaci organismu. Ztrácí se spojení s pocity tepla a chladu. Nebezpečí přehřátí.

Po odeznění účinků bývají časté deprese a kocovina. Objevuje se paranoia. Kocovina je zvláště pravděpodobná při kombinaci s amfetaminem.

MDMA je neurotoxický (mění tkáně mozku), může narušit schopnost koordinace.

 Druhotné účinky trvající do doby jednoho týdne: Kratší spánek, menší chuť k jídlu, větší emotivní citlivost, snížená schopnost vykonávat duševní či fyzickou práci.

 Druhotné účinky trvající déle než týden: Zlepšení společenských či mezi osobních vztahů, změny v náboženské nebo duchovní orientaci či zvycích, zlepšení pracovních aktivit, změny hodnot či životních priorit, změny v ohraničenosti vlastního já.

Farmakologické údaje: V játrech se metabolizuje na MDA, což je také droga. V moči odchází 2/3 nezměněné MDMA plus 7% MDA. Biologický poločas MDMA v organismu je asi 6 hodin, tedy za 6 hodin se množství MDMA v těle sníží na polovinu, za dalších šest zase na půl, atd.

Dávkování: Extáze má úzké pásmo účinného dávkování. Je-li jí příliš málo, nemá žádný vliv. Je-li jí hodně, stává se toxickou. Správné dávkování je proto velmi důležité a u každého se nepatrně liší. Běžná dávka je 80-160mg perorálně (požitím). Typicky „dobrá dávka“ je 125 mg (1/8 gramu) požitím nalačno. Jestliže žaludek není prázdný, žádný účinek se nedostaví. Jestliže se požije vysoká dávka, nebo opakuje-li se zážitek příliš často, mohou se později dostavit bolesti hlavy, křeče a celková vyčerpanost. Působí po 30-45 minutách. Maximum účinků se objevuje po 1-1,5 hodině, trvá asi dvě hodiny, pak se postupně vytrácí. Primární efekt mizí po asi 4-6 hodinách. Sekundární efekty (zvláštní pocity) mohou trvat několik dní. Doporučuje se počkat nejméně týden mezi jednotlivými „sezeními“. Devadesát procent zážitku proběhne během prvních šesti hodin. Zbylých deset procent je „příjemným“ způsobem cítit celý další den.

V době maxima lze účinek prodloužit požitím další dávky v množství 1/3 až 1/2 dávky původní. Větší množství pouze zdůrazní vedlejší efekty, ale zážitek neprodlouží.

Dá se i šňupat, kouřit, nebo aplikovat přímo do žíly, pak je působení rychlejší.

Smrtelná dávka není přesně určena a literární údaje se i značně odlišují, značný vliv na toxickou dávku má vznik tolerance u osob užívajících drogu. Dávka 500 mg čistého MDMA lze v mnoha případech považovat za smrtelnou, ovšem v některých zdrojích je popisováno i přežití dávky 40 až 50 tablet (o obsahu účinné látky se ale nic nepraví).

Kombinace s jinou látkou: MDMA lze míchat s marihuanou. Kombinace s LSD je známá jako XL, nebo candy-flip. Zdá se, že lze kombinovat s jakýmkoliv psychodelikem. Není vhodné kombinovat se sedativy (opiáty, alkohol), alkohol navíc zvyšuje dehydrataci. Nevhodná je i kombinace s dalšími stimulanty (kokain, amfetaminy). Kombinace s inhibitory MAO (některá psychofarmaka – Aurorix, Jumex…) je smrtelná!

Návykovost: Somatickou závislost nevykazuje, psychická závislost vzniká nejen na drogu, ale i na prostředí s ní spojené.