Konopí

Konopí seté je nápadná rostlina dorůstající výšek 2 - 3 m, konopí indické je menší (1 m) a má delší listy. Konopí potřebuje hodně světla, bez něhož správně nevyroste. Jak konopí dorůstá, mají nové a vyšší lístky více a více THC. Nejvíce je ho pak v paličkách květů samičích rostlin (pěstují se pouze samičí; jakmile se dají rozeznat, samčí se odstraní, nebo se nechá jedna kvůli semínkům).

 

 

Hašiš

Hašiš (haš, kiff, ládo) je zpracováván ze sušených samičích květů konopí, které vylučují značné množství pryskyřice s výrazným zápachem. V Orientu se rozlišují tři druhy hašiše: charos (čistá pryskyřice), ganja (sušené samičí květy) a bhang (sušené listy a semena). Hašiš se na trhu objevuje obvykle ve formě tvrdých lisovaných kostek nebo placiček světlehnědé až tmavomodré barvy, mírně mastného povrchu.

Hlavní účinnou látkou hašiše je D9-THC.

 

 

Marihuana

Přípravky z květů vrcholových částí rostliny a listových čepelí se označují jako marihuana. Výrobky z konopí se obvykle kouří ve formě balených cigaret nebo se používají v kombinaci s dalšími substancemi, nejčastěji tabákem.

Marihuana obsahuje 0,001-5 % D9-THC (obyčejně 0,5-2,0 % D9-THC).

Marihuanové cigarety obsahují 5-10 mg D9-THC.

Průměrná dávka při kouření marihuany je 15-20 mg D9-THC (individuelní rozpětí je 2 až 35 mg D9-THC), při požití 30-40 mg  D9-THC (individuelně 4 - 66 mg  D9-THC).

D9-THC a další cannabinoidní látky nejsou stabilní a rozkládají se v závislosti na stáří a pohlaví rostliny, době sběru, trvání sušení, způsobu uskladnění a dalších faktorech.

Při kouření pozorujeme působení po 15 minutách a účinek trvá až 3 hodiny, při požití podle náplně žaludku, nejdříve však za 30 minut. Účinek přetrvává 5 až 6 hodin.

 

Aplikace:     3,5 mg D9-THC kouřením, či 8,4 mg  požitím vyvolává euforii a časovou dezorientaci

14 mg D9-THC kouřením (21 mg orálně) je doprovázeno znatelnou změnou zrakového a sluchového vnímání, derealizací, depersonalizací a halucinacemi.

Při kouření marihuany za optimálních podmínek není 30 % D9-THC z cigaret procesem spalování rozloženo. Z těchto 30 % absorbuje tělo asi 80 %. Z množství absorbovaného tělem překročí asi 5 % bariéru "krev-mozek" (tj . z 10 mg D9-THC asi 0,12 mg).

Účinky marihuany jsou velmi pestré, závisí na dávce, individuální reakci, zkušenosti, vlivu okolí a řadě dalších okolností.

 

Marihuana se z toxikologického hlediska řadí mezi látky s velmi nízkou toxicitou (prakticky nejedovatá).

Toxická dávka[1] pro člověka[2]  0,05 mg/kg při požití a inhalačně 0,024 mg/kg. Smrtící dávka[3] pro člověka určena není, pro krysu je uváděna 0,666 až 1,27 g/kg.

Případ úmrtí s přímou souvislostí intoxikace marihuanou v ČR mi není znám, našel pouze  literární odkaz[4] intoxikace vedoucí k smrti (v játrech stanoveno 37,5 µg/kg D9-THC, ledvinách 42 µg/kg D9-THC a slezině 12 µg/kg D9-THC).

 

 

[1] Toxická dávka – vyvolává závažné projevy účinku otravy

[2] Marhold J.: Přehled průmyslové toxikologie, Avicenum, Praha 1986, s.1452

[3] Smrtící dávka – střední smrtící dávka, dávka po níž uhyne 50% jedinců

[4] S.N. Tewari and J.D. Sharma: Toxicol. Lett. 1980, 5, 279 - 281